BZX84C68-G3-18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZX84C68-G3-18
BZX84C68-G3-18
Part Number
BZX84C68-G3-18
Description
DIODE ZENER 68V 300MW SOT23-3
Data sheet
BZX84C68-G3-18.pdf
Delivery Services
BZX84C68-G3-18
Comments
    BZX84C68-G3-18 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 68V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 300mW
    Impedance (Max) (Zzt) 240 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 47.6V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C