BZX85C10-TR
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
BZX85C10-TR
BZX85C10-TR
Part Number
BZX85C10-TR
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE ZENER 10V 1.3W DO41
Data sheet
BZX85C10-TR.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
BZX85C10-TR
Comments
    BZX85C10-TR Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 10V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 1.3W
    Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 7.5V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C