DZ2408200L
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
DZ2408200L
DZ2408200L
Part Number
DZ2408200L
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
DIODE ZENER 8.2V 2W TMINIP2
Data sheet
DZ2408200L.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
DZ2408200L
Comments
    DZ2408200L Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 2W
    Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 4V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA