DZ2412000L
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
DZ2412000L
DZ2412000L
Part Number
DZ2412000L
Description
DIODE ZENER 12V 2W TMINIP2
Data sheet
DZ2412000L.pdf
Delivery Services
DZ2412000L
Comments
    DZ2412000L Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 2W
    Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 8V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 200mA