DZ2S36000L
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
DZ2S36000L
DZ2S36000L
Part Number
DZ2S36000L
Description
DIODE ZENER 36V 150MW SSMINI2
Data sheet
DZ2S36000L.pdf
Delivery Services
DZ2S36000L
Comments
    DZ2S36000L Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 36V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 150mW
    Impedance (Max) (Zzt) 250 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 27V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 10mA