GDZ27B-E3-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
GDZ27B-E3-08
GDZ27B-E3-08
Part Number
GDZ27B-E3-08
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323
Data sheet
GDZ27B-E3-08.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
GDZ27B-E3-08
Comments
    GDZ27B-E3-08 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 27V
    Tolerance ±4%
    Power - Max 200mW
    Impedance (Max) (Zzt) 150 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 21V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C