GDZ6V2B-HE3-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
GDZ6V2B-HE3-08
GDZ6V2B-HE3-08
Part Number
GDZ6V2B-HE3-08
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Data sheet
GDZ6V2B-HE3-08.pdf
Delivery Services
GDZ6V2B-HE3-08
Comments
    GDZ6V2B-HE3-08 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 200mW
    Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 3V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C