JAN1N4483CUS
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
JAN1N4483CUS
JAN1N4483CUS
Part Number
JAN1N4483CUS
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W D-5A
Data sheet
JAN1N4483CUS.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
JAN1N4483CUS
Comments
    JAN1N4483CUS Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 1.5W
    Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250nA @ 44.8V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C