JANTX1N4483C
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
JANTX1N4483C
JANTX1N4483C
Part Number
JANTX1N4483C
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO41
Data sheet
JANTX1N4483C.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
JANTX1N4483C
Comments
    JANTX1N4483C Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 1.5W
    Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250nA @ 44.8V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C