JANTX1N4483D
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
JANTX1N4483D
JANTX1N4483D
Part Number
JANTX1N4483D
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO41
Data sheet
JANTX1N4483D.pdf
Delivery Services
JANTX1N4483D
Comments
    JANTX1N4483D Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56V
    Tolerance ±1%
    Power - Max 1.5W
    Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250nA @ 44.8V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C