JANTXV1N4483US
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
JANTXV1N4483US
JANTXV1N4483US
Part Number
JANTXV1N4483US
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W D5A
Data sheet
JANTXV1N4483US.pdf
Delivery Services
JANTXV1N4483US
Comments
    JANTXV1N4483US Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 56V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 1.5W
    Impedance (Max) (Zzt) 70 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250nA @ 44.8V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C