JANTXV1N5521C-1
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
JANTXV1N5521C-1
JANTXV1N5521C-1
Part Number
JANTXV1N5521C-1
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO35
Data sheet
JANTXV1N5521C-1.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
JANTXV1N5521C-1
Comments
    JANTXV1N5521C-1 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 18 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 3µA @ 1.5V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C