MAZ81600ML
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
MAZ81600ML
MAZ81600ML
Part Number
MAZ81600ML
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
DIODE ZENER 16V 150MW SMINI2
Data sheet
MAZ81600ML.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
MAZ81600ML
Comments
    MAZ81600ML Specifications
    Part Status Obsolete
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16V
    Tolerance ±6%
    Power - Max 150mW
    Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 12V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 10mA