MAZS1200ML
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
MAZS1200ML
MAZS1200ML
Part Number
MAZS1200ML
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Description
DIODE ZENER 12V 150MW SSMINI2
Data sheet
MAZS1200ML.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
MAZS1200ML
Comments
    MAZS1200ML Specifications
    Part Status Obsolete
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12V
    Tolerance ±3%
    Power - Max 150mW
    Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 50nA @ 9V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1V @ 10mA