MMBZ5250B-E3-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
MMBZ5250B-E3-08
MMBZ5250B-E3-08
Part Number
MMBZ5250B-E3-08
Description
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3
Data sheet
MMBZ5250B-E3-08.pdf
Delivery Services
MMBZ5250B-E3-08
Comments
    MMBZ5250B-E3-08 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 225mW
    Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 15V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C