MMBZ5252C-G3-18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
MMBZ5252C-G3-18
MMBZ5252C-G3-18
Part Number
MMBZ5252C-G3-18
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE ZENER 24V 225MW SOT23-3
Data sheet
MMBZ5252C-G3-18.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
MMBZ5252C-G3-18
Comments
    MMBZ5252C-G3-18 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 225mW
    Impedance (Max) (Zzt) 33 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 18V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C