MMSZ5250C-HE3-18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
MMSZ5250C-HE3-18
MMSZ5250C-HE3-18
Part Number
MMSZ5250C-HE3-18
Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD123
Data sheet
MMSZ5250C-HE3-18.pdf
Delivery Services
MMSZ5250C-HE3-18
Comments
    MMSZ5250C-HE3-18 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 15V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C