PLZ16A-HG3/H
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
PLZ16A-HG3/H
PLZ16A-HG3/H
Part Number
PLZ16A-HG3/H
Description
DIODE ZENER 16V 500MW DO219AC
Data sheet
PLZ16A-HG3/H.pdf
Delivery Services
PLZ16A-HG3/H
Comments
    PLZ16A-HG3/H Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16V
    Tolerance ±3%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 18 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 200nA @ 12V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
    Operating Temperature 150°C