PLZ18B-HG3/H
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
PLZ18B-HG3/H
PLZ18B-HG3/H
Part Number
PLZ18B-HG3/H
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE ZENER 18V 500MW DO219AC
Data sheet
PLZ18B-HG3/H.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
PLZ18B-HG3/H
Comments
    PLZ18B-HG3/H Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18V
    Tolerance ±3%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 23 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 200nA @ 13V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
    Operating Temperature 150°C