PLZ39D-G3/H
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
PLZ39D-G3/H
PLZ39D-G3/H
Part Number
PLZ39D-G3/H
Description
DIODE ZENER 39V 500MW DO219AC
Data sheet
PLZ39D-G3/H.pdf
Delivery Services
PLZ39D-G3/H
Comments
    PLZ39D-G3/H Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 85 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 200nA @ 30V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900mV @ 10mA
    Operating Temperature 150°C