SMBG5355CE3/TR13
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
SMBG5355CE3/TR13
SMBG5355CE3/TR13
Part Number
SMBG5355CE3/TR13
Description
DIODE ZENER 18V 5W SMBG
Data sheet
SMBG5355CE3/TR13.pdf
Delivery Services
SMBG5355CE3/TR13
Comments
    SMBG5355CE3/TR13 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18V
    Tolerance ±2%
    Power - Max 5W
    Impedance (Max) (Zzt) 2.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500nA @ 13V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 1A
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C