SMBJ5350A/TR13
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
SMBJ5350A/TR13
SMBJ5350A/TR13
Part Number
SMBJ5350A/TR13
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
DIODE ZENER 13V 5W SMBJ
Data sheet
SMBJ5350A/TR13.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
SMBJ5350A/TR13
Comments
    SMBJ5350A/TR13 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13V
    Tolerance ±10%
    Power - Max 5W
    Impedance (Max) (Zzt) 2.5 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 9.4V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2V @ 1A
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C