TLZ5V6B-GS18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
TLZ5V6B-GS18
TLZ5V6B-GS18
Part Number
TLZ5V6B-GS18
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80
Data sheet
TLZ5V6B-GS18.pdf
Delivery Services
TLZ5V6B-GS18
Comments
    TLZ5V6B-GS18 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6V
    Tolerance -
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 13 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 2V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C