TZM5252B-GS18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
TZM5252B-GS18
TZM5252B-GS18
Part Number
TZM5252B-GS18
Description
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80
Data sheet
TZM5252B-GS18.pdf
Delivery Services
TZM5252B-GS18
Comments
    TZM5252B-GS18 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 33 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 18V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1V @ 200mA
    Operating Temperature 175°C