TZMC16-M-18
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
TZMC16-M-18
TZMC16-M-18
Part Number
TZMC16-M-18
Description
DIODE ZENER 16V 500MW SOD80
Data sheet
TZMC16-M-18.pdf
Delivery Services
TZMC16-M-18
Comments
    TZMC16-M-18 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 12V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C