TZMC24-M-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
TZMC24-M-08
TZMC24-M-08
Part Number
TZMC24-M-08
Description
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80
Data sheet
TZMC24-M-08.pdf
Delivery Services
TZMC24-M-08
Comments
    TZMC24-M-08 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 24V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100nA @ 18V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C