TZMC3V3-M-08
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
TZMC3V3-M-08
TZMC3V3-M-08
Part Number
TZMC3V3-M-08
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80
Data sheet
TZMC3V3-M-08.pdf
Delivery Services
TZMC3V3-M-08
Comments
    TZMC3V3-M-08 Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 3.3V
    Tolerance ±5%
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 2µA @ 1V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C