TZX18B-TR
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
TZX18B-TR
TZX18B-TR
Part Number
TZX18B-TR
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE ZENER 18V 500MW DO35
Data sheet
TZX18B-TR.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
TZX18B-TR
Comments
    TZX18B-TR Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18V
    Tolerance -
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 55 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 13V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C