TZX20A-TAP
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
TZX20A-TAP
TZX20A-TAP
Part Number
TZX20A-TAP
Manufacturer
Vishay Semiconductor Diodes Division
Description
DIODE ZENER 20V 500MW DO35
Data sheet
TZX20A-TAP.pdf
Category
Diodes - Zener - Single
Delivery Services
TZX20A-TAP
Comments
    TZX20A-TAP Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 20V
    Tolerance -
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 15V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C