TZX22B-TAP
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Diodes - Zener - Single
TZX22B-TAP
TZX22B-TAP
Part Number
TZX22B-TAP
Description
DIODE ZENER 22V 500MW DO35
Data sheet
TZX22B-TAP.pdf
Delivery Services
TZX22B-TAP
Comments
    TZX22B-TAP Specifications
    Part Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 22V
    Tolerance -
    Power - Max 500mW
    Impedance (Max) (Zzt) 65 Ohm
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 17V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5V @ 200mA
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C