CY8C20634-12FDXIT.pdf
| Package | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Series | PSOC®1 CY8C20xxx |
| RoHS | RoHS |
| Speed | 12MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Core Size | 8-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Active |
| Peripherals | LVD, POR, WDT |
| Connectivity | I²C, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 27 |
| Core Processor | M8C |
| Package / Case | 30-XFBGA, WLCSP |
| Data Converters | - |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 30-WLCSP (1.85x2.31) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.25V |