CY8C21434-24LTXIAS.pdf
| Package | Tray |
|---|---|
| Series | PSOC®1 CY8C21xxx |
| RoHS | RoHS |
| Speed | 24MHz |
| RAM Size | 512 x 8 |
| Core Size | 8-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Active |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 28 |
| Core Processor | M8C |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Data Converters | A/D 28x8b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.25V |