S6E2C18H0AGV20000.pdf
| Package | Tray |
|---|---|
| Series | FM4 S6E2C1 |
| RoHS | RoHS |
| Speed | 200MHz |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Peripherals | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity | CSIO, EBI/EMI, I²C, LINbus, SD, UART/USART, USB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 120 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Package / Case | 144-LQFP |
| Data Converters | A/D 24x12b; D/A 2x12b |
| Oscillator Type | Internal |
| Program Memory Size | 1MB (1M x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 144-LQFP (20x20) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |