10013057-171200ELF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
10013057-171200ELF
10013057-171200ELF
Part Number
10013057-171200ELF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Data sheet
10013057-171200ELF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
10013057-171200ELF
Comments
    10013057-171200ELF Specifications
    SeriesSFYL
    RoHSRoHS
    Pitch0.012" (0.30mm)
    FeaturesLow Insertion Force (LIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeNotched
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating200V
    Locking FeatureFlip Lock
    Contact MaterialCopper Alloy
    Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
    Actuator MaterialPlastic
    FFC, FCB Thickness0.20mm
    Height Above Board0.047" (1.20mm)
    Number of Positions17
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C