10022753-010LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
10022753-010LF
10022753-010LF
Part Number
10022753-010LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC FPC RCPT 10POS 2.54MM
Data sheet
10022753-010LF.pdf
Delivery Services
10022753-010LF
Comments
    10022753-010LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating500V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board-
    Number of Positions10
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C