10022753-040LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
10022753-040LF
10022753-040LF
Part Number
10022753-040LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC FPC RCPT 7POS 2.54MM
Data sheet
10022753-040LF.pdf
Delivery Services
10022753-040LF
Comments
    10022753-040LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Features-
    Part StatusActive
    Cable End Type-
    Contact FinishGold or Gold, GXT™
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating500V
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board-
    Number of Positions7
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C