10022753-128LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
10022753-128LF
10022753-128LF
Part Number
10022753-128LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN CIC RCPT 28POS 2.54MM
Data sheet
10022753-128LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
10022753-128LF
Comments
    10022753-128LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationIDC
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End Type-
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating500V
    Locking FeatureLatch Lock
    Contact MaterialCopper Nickel Alloy
    Housing MaterialThermoplastic
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board-
    Number of Positions28
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C