10022753-158LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
10022753-158LF
10022753-158LF
Part Number
10022753-158LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN CIC RCPT 25POS 2.54MM
Data sheet
10022753-158LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
10022753-158LF
Comments
    10022753-158LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationIDC
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End Type-
    Contact FinishGold or Gold, GXT™
    Flat Flex TypeCIC
    Voltage Rating500V
    Locking FeatureLatch Lock
    Contact MaterialCopper Nickel Alloy
    Housing MaterialThermoplastic
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board-
    Number of Positions25
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C