10027313-013LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
10027313-013LF
10027313-013LF
Part Number
10027313-013LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC FPC RCPT
Data sheet
10027313-013LF.pdf
Delivery Services
10027313-013LF
Comments
    10027313-013LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationIDC
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End TypeStraight, Tapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating500V
    Locking FeatureSlide Lock
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
    Height Above Board-
    Number of Positions13
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C