10027313-014LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
10027313-014LF
10027313-014LF
Part Number
10027313-014LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC FPC RCPT 14POS 2.54MM
Data sheet
10027313-014LF.pdf
Delivery Services
10027313-014LF
Comments
    10027313-014LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationIDC
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End Type-
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating500V
    Locking Feature-
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board-
    Number of Positions14
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C