10042867-57MB10ELF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
10042867-57MB10ELF
10042867-57MB10ELF
Part Number
10042867-57MB10ELF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.50MM R/A
Data sheet
10042867-57MB10ELF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
10042867-57MB10ELF
Comments
    10042867-57MB10ELF Specifications
    SeriesVLH
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishGold
    Flat Flex TypeFPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
    Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.051" (1.30mm)
    Number of Positions57
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C