66226-017LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
66226-017LF
66226-017LF
Part Number
66226-017LF
Manufacturer
Amphenol CS (FCI)
Description
CONN FFC HEADER 17POS 2.54MM
Data sheet
66226-017LF.pdf
Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Delivery Services
66226-017LF
Comments
    66226-017LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Features-
    Part StatusObsolete
    TerminationIDC
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End Type-
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating500V
    Locking Feature-
    Contact MaterialCopper Nickel Alloy
    Housing MaterialThermoplastic
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.33mm
    Height Above Board-
    Number of Positions17
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C