66226-018LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
66226-018LF
66226-018LF
Part Number
66226-018LF
Description
CONN FFC HEADER 18POS 2.54MM
Data sheet
66226-018LF.pdf
Delivery Services
66226-018LF
Comments
    66226-018LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating500V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board-
    Number of Positions18
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C