67516-013LF
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
67516-013LF
67516-013LF
Part Number
67516-013LF
Description
CONN FFC RCPT 13POS 2.54MM
Data sheet
67516-013LF.pdf
Delivery Services
67516-013LF
Comments
    67516-013LF Specifications
    SeriesClincher™
    RoHSRoHS
    Pitch0.100" (2.54mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Cable End TypeTapered
    Contact FinishTin
    Flat Flex TypeFFC
    Voltage Rating500V
    Locking FeatureFlip Lock, Backlock
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board-
    Number of Positions13
    Operating Temperature-65°C ~ 105°C