FH10A-30S-1SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH10A-30S-1SH
FH10A-30S-1SH
Part Number
FH10A-30S-1SH
Description
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A
Data sheet
FH10A-30S-1SH.pdf
Delivery Services
FH10A-30S-1SH
Comments
    FH10A-30S-1SH Specifications
    SeriesFH10A
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.118" (3.00mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C