FH10A-30S-1SHB
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH10A-30S-1SHB
FH10A-30S-1SHB
Part Number
FH10A-30S-1SHB
Description
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A
Data sheet
FH10A-30S-1SHB.pdf
Delivery Services
FH10A-30S-1SHB
Comments
    FH10A-30S-1SHB Specifications
    SeriesFH10A
    RoHSRoHS
    Pitch0.039" (1.00mm)
    FeaturesBoard Guide, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Cable End TypeStraight
    Contact FinishSolder Plating
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    Locking FeatureSlide Lock
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Actuator Material-
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.118" (3.00mm)
    Number of Positions30
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C