FH12-17S-0.5SV
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH12-17S-0.5SV
FH12-17S-0.5SV
Part Number
FH12-17S-0.5SV
Description
CONN FFC VERT 17POS 0.50MM SMD
Data sheet
FH12-17S-0.5SV.pdf
Delivery Services
FH12-17S-0.5SV
Comments
    FH12-17S-0.5SV Specifications
    SeriesFH12
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.142" (3.60mm)
    Number of Positions17
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C