FH12-32S-0.5SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH12-32S-0.5SH
FH12-32S-0.5SH
Part Number
FH12-32S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH12-32S-0.5SH.pdf
Delivery Services
FH12-32S-0.5SH
Comments
    FH12-32S-0.5SH Specifications
    SeriesFH12
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions32
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C