FH12-33S-0.5SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH12-33S-0.5SH
FH12-33S-0.5SH
Part Number
FH12-33S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 33POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH12-33S-0.5SH.pdf
Delivery Services
FH12-33S-0.5SH
Comments
    FH12-33S-0.5SH Specifications
    SeriesFH12
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
    Part StatusObsolete
    TerminationSolder
    Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    FFC, FCB Thickness0.30mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions33
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Connector/Contact TypeContacts, Bottom
    Material Flammability RatingUL94 V-0
    FH12-33S-0.5SH FAQ
    1. How to order FH12-33S-0.5SH on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the FH12-33S-0.5SH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FH12-33S-0.5SH?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    FH12-33S-0.5SH Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufacturers Stock Description View
    FH12-33S-0.5SH(55) FH12-33S-0.5SH(55) FH12-33S-0.5SH(55) Hirose Electric Co Ltd 5000 CONN FFC BOTTOM 33POS 0.50MM R/A View