FH12F-22S-0.5SH
Home > All Products > Connectors, Interconnects > FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
FH12F-22S-0.5SH
FH12F-22S-0.5SH
Part Number
FH12F-22S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A
Data sheet
FH12F-22S-0.5SH.pdf
Delivery Services
FH12F-22S-0.5SH
Comments
    FH12F-22S-0.5SH Specifications
    SeriesFH12
    RoHSRoHS
    Pitch0.020" (0.50mm)
    Flat Flex TypeFFC, FPC
    Voltage Rating50V
    FFC, FCB Thickness0.18mm
    Height Above Board0.079" (2.00mm)
    Number of Positions22
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C